KOMPLEKSOWA TERAPIA JĄKANIA

KOMPLEKSOWA TERAPIA JĄKANIA

Problem jąkania dotyka ludzi w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorosłych. Wydaje się, że jest to kwestia czysto logopedyczna. Jednakże okazuje się, że bardzo często tego typu trudności mają podłoże psychologiczne. Stres, strach przed mówieniem oraz presja ze strony otoczenia, skutecznie przyczyniają się do eskalacji jąkania oraz innych zaburzeń niepłynności mówienia.

Mając na uwadze powyższe, postanowiliśmy w naszym gabinecie wprowadzić kompleksową terapię logopedyczno - psychologiczną. 

Takie jednoczesne dwutorowe podejście zapewnia standardowe zajęcia neurologopedyczne oraz konsultację psychologiczną w celu ustalenia możliwych przyczyn problemu. 

Ponadto zajęcia z psychologiem obejmują ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, prowadzone między innymi metodą biologicznego sprzężenia zwrotnego  (biofeedbacku oddechowego i  opartego na pracy mięśni oraz neurofeedbacku)

Ćwiczenia oddechowe oraz  wprowadzenie pacjenta w stan relaksu, rozluźnienia mięśniowego, jest doskonałym wstępem do trudnych i wyczerpujących zajęć neurologopedycznych, następujących  bezpośrednio po spotkaniu z psychologiem.